Bezsprzecznie do naszego kraju przyjechało duża ilość osób z Ukrainy. Jeżeli prowadzisz firmę i zamierzasz zatrudnić tych ludzi {to zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem|przeczytaj nasz tekst, celem dowiedzenia się {kilku kluczowych rzeczy|ważnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

To należy mieć w pamięci zatrudniając Ukraińca.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy nie jest skomplikowane. Osoby pochodzące z Ukrainy przyjeżdżają do Polski dzięki ruchowi bezwizowym na okres 90 dni lub posiadając ważną wizę. Osoby pochodzenia ukraińskiego, które zamierzają zatrudnić się w Polsce wydaje się wizę typu D, czyli tak zwana pracownicza, która uprawnia do zaczęcia pracy oraz pobytu w kraju przez sto osiemdziesiąt dni w ciągu roku.

Co należy zrobić żeby Ukrainiec dostał wizę|Co musi zrobić właściciel firmy aby pracownik pochodzący z Ukrainy dostał wizę

Począwszy od tego, że niezbędna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, przekazanie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca i uiszczenie 30 PLN opłaty za ten dokument. Gdy już Powiatowy Urząd Pracy wpisze oświadczenie do ewidencji zostaje ono przekazane pracodawcy, który daje je kandydatowi musi być oryginalne. Bazując na wydanym oświadczeniu ukrainiec składa wniosek o wizę typu D.

{Jak wygląda następny etap zatrudniania Ukraińca

Gdy już kandydat z Ukrainy otrzymał wizę i przybył do naszej ojczyzny pracodawca jest blisko sukcesu! Następnym krokiem jest podpisanie umowy. Należy pamiętać, że powinna być ona stworzona w języku ukraińskim ponieważ najczęściej pracownicy z Ukrainy chcą podpisywać umowy z dwoma językami. Taki stan rzeczy sprawi, że przedsiębiorca będzie zabezpieczony  zarówno jeśli PIP dokona kontroli, ale także pracodawca zwiększa zaufanie do firmy. Koniecznie powinno się zapamiętać, żeby warunki umowne były identyczne jak te w zarejestrowanym przez Państwowym Urzędzie Pracy oświadczeniu.

Pamiętaj również, że jednocześnie z podpisaniem umowy pracodawca, chcący zalegalizować pracę pracowników z Ukrainy w naszym kraju, jest zobowiązany do poinformowania właściwego urzędu pracy o zaczęciu przez Ukraińca pracy – jest zobowiązany do zgłoszenia tego najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Następna wizyta w urzędzie będzie konieczna w przypadku zmiany stawki, stanowiska pracy bądź miejsce, gdzie jest wykonywana.