Co musisz wiedzieć o elektryce samochodowej?

Aktualnie dużą(ym) popytem cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i sprzyjają środowisku. Nie wytwarzają żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest dość tani w ich przypadku.

W związku z tym w obliczu postępującej transformacji energetycznej i licznych postulatów wysuwanych przez polityków i działaczy proekologicznych ich rola się rozrasta. Ciągle wzrasta ich produkcja oraz procentowy udział w rynku samochodywm.

Niestety jest to wciąż opcja dla raczej zamożnych klientów. Samochody elektryczne nadal są stosunkowo drogie. Co więcej nie we wszystkich krajach infrastruktura drogowa jest gotowa do tego typu pojazdy(ów).

Pamiętajmy jednak o tradycyjnych autach. W ich sytuacji także bardzo ważnym komponentem jest elektryka samochodowa.

Elektryka samochodowa – na co zwracać uwagę?

Prąd pozwala na działanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe też są naszpikowane instalacjami elektrycznymi. Ich praca opiera się na zasilaniu elektrycznym.

Dla wygody jazdy niezbędna jest działająca elektryka samochodowa. Na szczęście nie trudno znaleźć warsztaty, których specjalizacja jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich sporo. Ursynów, Mokotów czy Targówek to olbrzymie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj pracują eksperci od utrzymania przewodów elektrycznych w naszych autach.

Silnik samochodu zapala się pod wpływem iskry elektrycznej sprowokowanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to też wiele dodatków, które czynią poruszanie się autem wygodniejszą. Mowa tu choćby o klimatyzacji, otwieraniu szyb czy ogrzewanych siedzeniach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo powstające auta są coraz bardziej zbliżone do popularnych. Spotkamy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju kabli elektrycznych, które w zasadzie odpowiadają za działanie auta.

Popularnym trendem w ostatnim czasie stały się auta hybrydowe. Łączą one w sobie przymioty aut tradycyjnych i elektrycznych. Układy elektryczne pełnią kluczową rolę w prawidłowym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obszarem ich zainteresowania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania lub w trakcie poruszania się w zakorkowanych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz płynność całego ruchu drogowego

Jednak istnieje też druga strona medalu. Uwzględniając ilość elektryki w nowoczensych samochodach należy jej mocno pilnować. Czasem wystarczy poluzowany kabel, żeby zaburzyć działanie silnika lub innych elementów.

Gdzie serwisować systemy elektyrczne w aucie?

Cięzko rozmawiać o płynnej jeździe jeśli elementy wyposażenia nie są w stu procentach sprawne.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem samochodu, elektryka samochodowa także powinna być kontrolowana systematycznie. Taki(a) kontrola bazuje na badaniu komputerowym. Pracownik warszatu podpina odpowiednio skonfigurowany komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich potencjalnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim efektywny. Kiedy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy niezwłocznie zadbać o wymianę uszkodzonych podzespołów.

Istotny jest też trafny wybór mechanika. W związku z rosnącą elektryfikacją pojazdów rośnie też zapotrzebowanie na usługi serwisowe i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla klientów – większy wybór skutkuje często wzrostem jakości świadczonych usług. Ale w obliczu natężenia nowopowstających garaży trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się przejechać.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie poprawia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca pobytu wystarczy wpisać odpowiedni(ą) zwrot w wyszukiwarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli znaleźć opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako podstawowy element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do mechanika warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie wzrastają.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.