Nowych pojazdów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca projektantów, rzeźbiarzy, inżynierów a także działu finansów. Proces powstawania nowych samochodów jest fascynujący.

Wszystko zaczyna się mimo wszystko niezmiennie od białej kartki oraz ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Zaletą rysowania na tablecie stał się fakt, że niezwykle szybko można opracować realnie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje oraz bryłę samochodu. Jednocześnie natychmiast możemy go podsunąć koledze z działu, który spojrzy na to wszystko na świeżo i ewentualnie dorzuci swoje uwagi lub propozycje.

Niezmienne jest, że pierwszy, roboczy projekt rysowany jest przez designera. Po wielu rozmowach i zmianach zostaje stworzony finalny projekt. Od tej chwili do pracy przystępuje rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w sektorze jest ogromny, co ma wpływ także na etap tworzenia aut. Chociaż projektanci są w stanie wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest nadal strategiczną częścią procesu projektowania. To wtedy pierwszy raz można ujrzeć oraz poczuć realne gabaryty samochodu, jego linie oraz formę. Możemy go dotknąć a także zrecenzować. W trakcie tworzenia modelu z gliny designerzy również nanoszą poprawki, bo zauważają niuanse, których nie oddają grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany samochód jest prawie nie do odróżnienia od prawdziwego auta. Jest w pełni pomalowany lakierem a także zawiera wszystkie specyficzne detale np. przednią kratkę, reflektory a także lusterka zewnętrzne. Posiada nawet szyby w oknach. 

Gdzie możemy nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z wielu tych uczniów wyrastają potem światowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich auta jeżdżą dziś po naszych drogach ze znaczkami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla większości osób praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, różnego rodzaju eventy ze wziętymi projektantami oraz litry szampana i poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie tylko blichtr i chwała a zwłaszcza rodzaj pracy porównywalny do lekarza, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga regularnego samodoskonalenia się, poszukiwania nowych trendów oraz apetytu nowych wyzwań.

Typowy kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w naszym kraju nie istnieje. Nie znaczy to, że od razu powinniśmy zarzucić marzenia. Musimy niemniej jednak na tą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych studiowanie wymaga znajomości języka z konkretnego kraju. Na polskich szkołach wyższych znajduje się sporo zbliżonych kierunków, które mogą dobrze przysposobić do wyjazdu oraz studiów poza granicami kraju. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że auto to również produkt, tak samo jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą edukującą na kierunku projektowanie pojazdów stało się niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest ona jedną z najbardziej cenionych uczelni na całym globie z obszaru projektowania samochodu, zajęcia są prowadzone z wykwalifikowanymi projektantami pojazdów, natomiast w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.

Następną uczelnią dająca wykształcenie w stronę projektowania pojazdów jest Coventry University znajdujące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to nauka fundamentów rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w wielu jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni watek projektowania pojazdów został poszerzony o inne zagadnienia np.: projektowanie rowerów lub jachtów. Ogromnym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy więc dostatecznie duży wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W większości spraw uczelnie są bardzo pomocne to też prowadzą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przeżyjecie również cały etap rekrutacyjny. Każdy kto zdecyduje się na taką dorosłość przejdzie swoją drogę. Niemniej jednak widok waszego końcowego modelu zrekompensuje stres oraz pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełny uczuć, od poczucia satysfakcji do bolesnej porażki.