Przed przystąpieniem do egzaminu szkoła jazdy jest miejscem w które musisz się udać. Szkoła jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miast gdzie podejdziesz do egzaminu.

O tym należy pamiętać

Jeszcze przed rozpoczęciem kursu należy zdobyć PKK. Czym jest ten profil? To unikalny numer, który nadaje się wszystkim, którzy starają się zdobyć prawo jazdy. Jak można go uzyskać? Trzeba pójść do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania urzędu. Uzyskanie profilu kandydata jest bezpłatne. Później powinnaś udać się do lekarza, za które zapłacisz około 200 złotych.

Egzamin na prawo jazdy – ile trzeba za niego zapłacić?

Koszt egzaminu na prawo jazdy jest zależne od kategorii. Niemniej jednak cena za egzamin teoretyczny jest jednolita, czyli trzydzieści złotych. Z kolei za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 złotych za kategorie AM i B;

– 170 zł za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 złotych za kategorie A, A1 i A2;

– 200 złotych za kategorie C, D i B+E;

– 245 złotych za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – jak przebiega?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testową i składa się łącznie z 32 pytań. Są one tak punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty które mają wysokie znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze,

– 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa na drodze,

– 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 2 pytania za 1 punkt o o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zaliczyć egzamin musisz otrzymać minimum 68 pkt na 74 możliwych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak wygląda?

Egzamin praktyczny składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, drugi z kolei na drogach publicznych. Egzaminowany jest w obowiązku sprawdzić stan techniczny pojazdu, następnie przygotować się do jazdy poprzez między innymi ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Potem podchodzący do egzaminu musi wykonać zadania na placu manewrowym, a kolejno wyjeżdża na miasto. Minimalny czas egzaminu to 40 minut, jednakże egzaminator może go zakończyć już po 25 minutach. Po pozytywnym egzaminie egzaminujący otrzyma arkusz jego przebiegu. Nie musisz go jednak nigdzie zanosić. Egzaminator sam wprowadza wszelkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK podchodzącego. Dane przekuje się w sposób automatyczny do do właściwego urzędu.