Konstrukcje ze stali stają się coraz bardziej popularne. Ich główną zaletą jest stosunkowo niski koszt w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Taka stalowa budowla bez wątpienia jest także wyjątkowo wytrzymała i szybko się ją stawia. Konstrukcje zmontowane w ten sposób tworzy się indywidualnie na zamówienie. Ich kształt zależna jest od przeznaczenia, oraz od potrzeb zamawiającego. Jest to doskonałe wyjście dla przedsiębiorców który potrzebują rozległych hali magazynowych „na szybko”. Taką konstrukcję można bez problemu rozbudować w zależności od potrzeb. Konstrukcje stalowe są idealnym rozwiązaniem skierowanym zwłaszcza dla przemysłu. Ich wszechstronność umożliwia znalezienie rozwiązań niemal w każdej branży. Przedsiębiorca, który ma wątpliwości co do tego typu rozwiązań może skontaktować się z wykonawcą aby dokładnie omówić projekt i jego rozwiązań. 

Po pierwsze – projekt

Tak jak w przypadku klasycznego budownictwa, tak i planując postawienie stalowej konstrukcji należy sporządzić odpowiedni projekt. Instalacją takiej budowli zajmują się od początku do końca profesjonalne firmy. Projektanci po zebraniu dokładnego wywiadu z przedsiębiorcą na temat jego wymagań, opracowują indywidualny  projekt. Oczywiście taki projekt powstaje z uwzględnieniem charakterystyki branży. Inne budowle projektowane są dla rolnictwa, inne natomiast dla hal produkcyjnych. Wykonawca potrzebuje także informacji o tym, czy dana hala ma być np. tylko produkcyjna, czy inwestor potrzebuje w niej część dla administracji. Istotne jest również, aby wziąć pod uwagę to, czy dana konstrukcja ma być w przyszłości rozbudowywana. Po dostarczeniu projektantom szczegółowych wytycznych, tworzą oni projekt, który składa się z:

  • części opisowej – w niej znajdują się dane na temat fizycznych cech konstrukcji, materiałów z jakich będzie wzniesiona, oraz wszelkiego rodzaju obciążeń,
  • części wykonawczej – można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju instruktaż montażu hali. Zawarte są tam wszystkie fazy montażu, z uwzględnieniem kolejności łączenia części. 

Bez wątpienia taki projekt zawiera także wszelkie dane na temat kosztów wzniesienia takiej konstrukcji, a także rysunki pokazujące obiekt. Po ukończonym etapie projektowania, można przystąić do kolejnego, czyli uzyskania wymaganych pozwoleń. 

Czy montaż konstrukcji ze stali wymaga pozwoleń?

Jeśli chodzi o montaż konstrukcji stalowych, również w przypadku potrzebnych pozwoleń nie różni się od standardowego budownictwa. Prace konstrukcyjne można rozpocząć dopiero po wymaganych dokumentów. Oczywiście najważniejszym dokumentem, bez którego taka konstrukcja nie będzie mogła powstać, jest pozwolenie na budowę wydane przez odpowiedni urząd. Rozpoczęcie instalacji należy zgłosić do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po otrzymaniu zgody na budowę, trzeba powołać kierownika budowy. Zgodnie z prawem budowlanym, taki specjalista ma niezbywalne obowiązki, które dotyczą przede wszystkim: przejęcie nadzoru nad placem budowy, zapewnienie bezpieczeństwa, nadzór nad prowadzeniem dokumentacji, a także wykonywanie zadań określonych w dzienniku budowy. 

Montaż konstrukcji ze stali – jak przygotować teren?

Po zgromadzeniu potrzebnej dokumentacji można rozpocząć prace fizyczne. Oczywiście przed postawieniem takiej hali potrzebne jest właściwe przygotowanie terenu. Aby cała konstrukcja była stabilna i trwała, wykonawca powinien dopilnować odpowiedniego wyrównania terenu. Jeśli wymaga tego obszar budowy należy wykonać odwodnienie czy ewentualną wymianę nawierzchni. Po starannym wykonaniu tych prac można przejść do wylania wytrzymałych fundamentów. 

Konstrukcje ze stali – montaż elementów nośnych

Stawianie konstrukcji stalowych składa się z pewnych kluczowych etapów, czyli tzw. kamieni milowych. Niewątpliwie takim kamieniem jest stawianie elementów nośnych, które nadają kształt obiektu. Konstrukcja takiej hali może być całkowicie stalowa, lub żelbetowo – murowa. Właściwe postawienie takiej konstrukcji ma zasadnicze znaczenie dla następnego elementu, czyli montażu dachu. Aby można było przejść do tej fazy, cały szkielet musi być stabilny i dobrze zmontowany. W tego typu obiektach dach zazwyczaj zrobiony jest z blach falistych lub trapezowych. W projekcie zawarta jest także informacja o metodzie odprowadzania wody z dachu. Może to być drogą grawitacyjną, lub podciśnieniową. 

Jak stawia się ściany w konstrukcjach ze stali?

Następnym momentem powstawania hali jest budowa ścian. Mogą być one zarówno izolowane, jak i wykonane z blach trapezowych. Oczywiście zależy to od od potrzeb i przeznaczenia takiej konstrukcji. Po zamontowaniu ścian można przystąpić do tzw. stolarki, czyli montażu drzwi, okien, doków załadunkowych, a także wylania posadzki. Trzeba pamiętać także o doprowadzeniu wody, kanalizacji, prądu a także ogrzewania. Także tutaj wszelkie instalacje branżowe zależne są od przeznaczenia hali i wymagań przedsiębiorcy. 

Konstrukcje stalowe – etap wykończeniowy

Z pewnością ważnym etapem jest etap końcowy, czyli prace wykończeniowe. Po powstaniu całej konstrukcji, doprowadzeniu instalacji branżowych, można przejść do jej wykończenia, czyli malowania ścian, kładzenia podłóg, zagospodarowani terenu wokół czyli ogrodzenie, parkingi, drogi. Również na tym etapie zakres prac zależny jest od potrzeb przedsiębiorcy. Powstanie takiej konstrukcji stalowej jest procesem złożonym z wielu etapów. Istotne, aby cały proces był dobrze rozplanowany, wtedy będzie szybko przebiegał. Powstanie takiej stalowej konstrukcji jest o wiele szybsze, niż wybudowanie standardowego budynku, oraz znacznie tańsze. Należy pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca planuje rozwój swojej działalności taki obiekt ze stali można bez problemów powiększyć. Bez wątpienia powinno to być opisane w projekcie.