Myślałeś kiedyś dlaczego pewne auta poruszają się na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Prawo posiadania charakterystycznych, żółtych tablic przysługuje starszym samochodom(ów), których produkcję zakończono przed laty. Zabytkowy samochód to także lokata i metoda gromadzenia kapitału przez ludzi. Co roku przybywa osób skupujących leciwe pojazdy i inwestujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód miał odpowiednią wartość, ważne jest aby był w dobrym stanie – sprawny, z oryginalnymi elementami. Przywrócenie pojazdu do ładu to sprawa dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Prawidłowo odświeżony samochód można potem z dumą wystawiać na zdobywających popularność targach, zlotach czy pokazach dedykowanych klasykom.

Które auta Można określić mianem klasyka?

Aby samochód mógł uzyskać wpis do rejestru zabytków, musi on spełniać pewne kryteria. Po pierwsze musiało minąć minimum 25 lat od daty jego powstania. Z kolei od czasu kompletnego zakończenia produkcji określonego auta musi minąć co najmniej 15 lat. Ponadto co najmniej 75% elementów takiego pojazdu musi być oryginalnych. W przypadku realizacji wymaganych wymogów formalnych pora na rozpatrzenie wniosku przez wskazany(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu pozytywnej opinii rzeczoznawcy, pojazd otrzymuje miano klasyka. Należy mieć na uwadze, że starsze auta wymagają odpowiedniej opieki. Dzięki temu renowacja starych samochodów osiąga coraz  większe zainteresowanie ze strony klientów. Popyt na wyszkolone w oldtimerach warsztaty stale się zwiększa. Jakimi konkretnie usługami zajmują się eksperci od starych aut? 

Najczęściej stosowane usługi renowacyjne

Bycie właścicielem klasycznego auta to nie jedynie prestiż, ale również zobowiązania. Naprawa takiego auta odbywa się w porozumieniu z konserwatorem. Wszystkie prace odbywające się przy aucie czy wymiana części wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Z powodu ich wiek(u), często bywa dużo do naprawy przy tego typu autach, dlatego konieczność czekania na pozwolenie konserwatora jest czasem uciążliwa. Do najczęściej zamawianych serwisów związanych z renowacją i utrzymaniem aut zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas odciska swoje piętno na autach, karoseria wielu z nich z upływem lat pokryta(y) został(a) rdzą. Pozbywanie się korozji, czyszczenie i odnowa elementów stanowią podstawowe zabiegi upiększające klasyki. Niejednokrotnie, z powodu braku dostępu do oryginalnych części, konieczne jest stworzenie ich we własnym zakresie wedle określonych projektów.
  • Naprawy silników – silnik to serce samochodu. To często dla jego dźwięku fani motoryzacji inwestują w klasyczne samochody. Potrzeba naprawy silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – drobnymi zmianami ale również ze skomplikowanymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – specjaliści postarają się aby samochód wyglądał świeżo także wewnątrz. Naprawy wnętrz, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym limitem w tym przypadku może być wyobraźnia klienta. Ewentualnie wskazania kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia auta – następną z bazowych usług świadczonych przez specjalistów jest opcja naprawy wnętrza auta. Dotyczy to wszystkich elementów pojazdu – zawieszenia, skrzyni biegów, hamulców itp
  • Całościowe odnawianie – na rynku występują garaże, które zajmują się kompleksową renowacją leciwych samochodów. Proces ten jest bardzo żmudny i kosztowny, ale rezultaty pracy mechaników często zwalają z nóg. Samochód po kapitalnej renowacji niejednokrotnie prezentuje się lepiej niż w okresie produkcji.

Gdzie powinno się oddać auto do renowacji

Zabytkowe auto – jeśli ma służyć przez długi czas, a co za tym idzie zyskiwać na wartości, powinno mieć stałą opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej oddać pojazd specjalistom. Ze wzrostem popularności starszych(ymi) modeli(ami), sektor mechaników specjalizujących się na wiekowych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych speców. Produkcji części aut zaniechano dekady wstecz, a zatem ceny i dostępność części wymiennych bywają różne. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to sprawdzone odpowiedzi i właściwe znajomości.