Zakup używanego auta to zawsze pewne ryzyko. Osoby sprzedające zazwyczaj zapewniają, że samochód jest w bardzo dobrym stanie, a poprzedni właściciel jeździł nim tylko od święta. Rzeczywistość potrafi być odmienna.

Coraz częstszą praktyką jest oferowanie przez sprzedawców gwarancji. Gwarancja na samochód używany może obejmować swym zakresem różne elementy auta i stanowić niejako zapewnienie, że kondycja pojazdu są zbieżne z opisem.

Jak funkcjonuje gwarancja na samochód używany? Czy opłaca się z niej korzystać? W jakich sytuacjach jest ona użyteczna?

Gwarancja na samochód używany – co przedstawia?

Wiele podmiotów handlujących używanymi pojazdami jest świadomych, że często historia oferowanych przez nich aut jest trudna do przeanalizowania. Wiedzą to również kupujący, którzy do zapewnień handlarzy często podchodzą z dystansem.

By wzmocnić w kliencie chęć zakupu i zaufanie, komisy sprzedają auta w pakiecie z gwarancją. Na rynku istnieje kilka podmiotów świadczących tego typu usługi. Gwarancja na samochód używany może być różna – tworzy ją zakres, warunki i cena.

W zależności od wybranego standardu możemy liczyć na różne warunki. Szczegóły zawarte w umowie są też determinowane kondycją pojazdu, jego przebiegiem i ewentualną podatnością na awarie.

Zazwyczaj gwarancja na samochód używany dotyka okres od 3 do 12 miesięcy od zakupu auta. Opiera się ona na bezkosztowej naprawie auta w jednym z autoryzowanych serwisów mechanicznych.

Podpisując umowę gwarancyjną, w jej ramach powinna znajdować się dokładna lista awarii i części, które mogą być objęte gwarancją. Komponenty objęte bezpłatną naprawą stanowią tylko odsetek wszystkich czynników, które potencjalnie mogą wymagać reparacji.

Ponadto, gwarancja na samochód używany zawiera też limit finansowy do którego pokrywane są koszty. W przypadku wyższych kosztów naprawy niż postanawia umowa klient różnicę pokrywa samodzielnie.

Wypożycz samochód z gwarancją i nie martw się niczym. Zajrzyj do oferty ava-rent.

Na co zwracać uwagę rozważając zakup auta używanego z gwarancją?

Praktyka związana z gwarancjami na samochody używane bywa różna. Można spotkać rzetelne firmy, od których gwarancja na samochód używany w stu procentach spełnia wymagania klientów. Można też spotkać podmioty o słabych opiniach.

Wobec tego warto dokładnie przeanalizować umowę gwarancyjną i jej warunki. Zdarza się, że awaria musi być zgłoszona do instytucji gwarancyjnej w ciągu maksymalnie 48 godzin od jej wystąpienia. Nie zawsze jest to możliwe, a niestety daje to firmom opcje do odstąpienia od wykonania swoich obowiązków.

Dokładnie należy sprawdzać też zakres gwarancji w oparciu o stan kupowanego samochodu. Niestety rynek motoryzacyjny pozwala manipulowania różnymi parametrami przez sprzedawców. Cierpią na tym przede wszystkim osoby nie znające tematu.

Szukając danych na ten temat, można spotkać się z wiadomościami, że firmy często zwlekają się z wywiązaniem się ze swoich części umów.

Zatem, jeśli gwarancja na samochód używany to u renomowanych dostawców. Uczciwe firmy nie splamią się kłamstwem czy przeciąganiem sprawy. Ponadto porozumienia z nimi zawierane są zazwyczaj transparentne i nie zawierają żadnych klauzul. Nawet jeśli czasem takowe są droższe to wciąż warto.