W cyfrowym świecie nasze dane są non-stop narażone na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa. Internet daje firmom sporo udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być użyte do niecnych celów.

Wobec tego tak ważna jest właściwa profilaktyka. Kodowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z fundamentalnych działań związanych z bezpieczeństwem danych firmy.

Zwłaszcza ważne dla magazynowania danych są rozwiązania kryjące się pod terminem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i możliwość długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji ewentualnych ataków.

Cyberbezpieczeństwo – jak radzić sobie z nowymi typami zagrożeń?

Pamięć masowa jest jednym z najważniejszych elementów infrastruktury informatycznej w instytucjach. Pozwala trwale przechowywać ogromne ilości danych przez długi okres.

Akces do danych zawartych na urządzeniach pamięci masowej jest wielokrotnie dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala cofnąć się do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje najczęściej charakter zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane oprócz tego się szyfruje dla zwiększenia bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest osiągalny nawet bez połączenia z internetem – pamięć masowa działa w trybie offline.

Ciągle nowe rozwiązania – rozwój pamięci masowej

Pamieć masowa to pewne rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo efektywna trzeba ją odpowiednio ustawić. Każdy element tworzący system i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie elementy były skopiowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie wpływała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej dobrze jest używać oprogramowania maskującego i ochronnego. Nawet, jeśli dane zostaną wykradzione dzięki szyfrowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej ciągle się rozwija. Wprowadzane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich wykradzenie jest jeszcze trudniejsze.

Jak zabezpieczyć dane firmy?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko sprawa żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy przekazując swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.